Niezmienne prawdy nauki katolickiej. Biskupi przypominają papieżowi fundamenty wiary
Deklarację podpisali też bp Athanasius Schneider i emerytowany ordynariusz Karagandy w Kazachstanie, Jan Paweł Lenga.
Autorzy "Deklaracji prawdy" przypominają wszystkim duchownym, także papieżowi Franciszkowi, że spoczywa na nich "moralny obowiązek jednoznacznego dawania świadectwa tym prawdom, które w naszych czasach są zaciemniane, podważane i negowane". Zaznaczają, że takie świadectwo mogłoby zainicjować "ruch wyznania prawdy", co stanowiłoby "zadośćuczynienie za powszechne grzechy przeciwko wierze oraz ukryte i otwarte odstępstwa od wiary katolickiej". Wskazują jednocześnie na to, że duchownych, którzy dopuścili się takich grzechów i odstępstw, jest niewielu.
40-punktowa deklaracja dzieli się na cztery rozdziały: I. Podstawy wiary, II. Wyznanie wiary, III. Prawo Boże i IV. Sakramenty.
W pierwszym rozdziale podkreślono, że fundamentalne dogmaty nauki katolickiej są stałe, niezmienne i prawdziwe. Duchowni powinni przeciwdziałać relatywizacji tych formuł i "zniekształcaniu pojęcia nieomylności Kościoła".
Dokument mówi o trosce Kościoła dot. potrzeb ludzi. Autorzy stwierdzają, że "muzułmanie i inni, którym brakuje wiary w Jezusa Chrystusa", nie mogą oddawać Bogu "tego samego uwielbienia, jak chrześcijanie". Ponadto za "oszustwa, które wykluczają zbawienie wieczne" uznano "duchowości i religie, które promują wszelkiego rodzaju bałwochwalstwo lub panteizm". Wskazano, że żadne zachowanie sprzeczne z Dekalogiem i prawem naturalnym nie jest akceptowalne.
Deklaracja przypomina też niezmienny stosunek Kościoła ws. eutanazji, aborcji, antykoncepcji, nierozerwalności małżeństwa, pożycia pozamałżeńskiego, poważnie grzesznej natury aktów homoseksualnych, niedopuszczalności "małżeństwa" osób tej samej płci lub błogosławienia takich związków. Zaakcentowano również odrzucenie ideologii gender.
"Deklaracja prawdy" zawarta w 40 punktach ma podkreślić i przypomnieć niezmienne zasady wiary i nauki katolickiej między innymi papieżowi. Jak pisze portal lifesitenews.com, niektóre z tez odnoszą się pośrednio do kontrowersyjnych stwierdzeń i działań Franciszka. Dokument ma też wyjaśnić wątpliwości i niejasności pojęciowe, jakie pojawiły się lub narosły podczas obecnego pontyfikatu.